POPRZEZ ZWARTE ZASIEKI KSIĄŻEK

Jeszcze w oknie wystawy dostrzegłeś okładkę z poszukiwanym tytułem. Podążając tym widocznym tropem, utorowałeś sobie drogę poprzez zwarte zasieki Książek Nigdy Nie Przeczytanych, które spoglądały na ciebie ponuro z księgarskich stołów i półek, usiłując cię onieśmielić. Lecz ty wiesz, że nie powinieneś dać się zbić z tropu, że pośród nich rozciągają się całe hektary Książek Których Równie Dobrze Możesz Nie Czytać, Książek Przeznaczonych Do Innych Celów Niż Lektura, Książek Przeczytanych Jeszcze Zanim Je Otwarto Gdyż Należą Do Kategorii Tych Co Zostały Przeczytane Jeszcze Przed Napisaniem. Pokonujesz pierwszy obwód przedmurza i oto rusza na ciebie piechota Książek Które Z Pewnością Byś Przeczytał Gdybyś Miał Przed Sobą Więcej Niż Jedno Życie Ale Niestety Dni Ci Przeznaczonych Jest Tyle Ile Jest. Jednym susem przeskakujesz przez nie i kierujesz się pomiędzy zastępy Książek Które Masz Zamiar Przeczytać Chociaż Przedtem Powinieneś Przeczytać Inne, te Nazbyt Drogie Które Będziesz Mógł Kiedyś Kupić Za Pół Ceny. Książek Idem Jak Powyżej Gdy Ukażą Się W Wydaniu Kieszonkowym, Książek Które Przeczytali Już Wszyscy A Zatem Jest Tak Jakbyś Ty Przeczytał Je Także. Udaremniając te ataki, zmierzasz pod wieże fortyfikacji, gdzie stawiają opór

Książki Które Od Dawna Zamierzasz Przeczytać,
Książki Których Od Lat Poszukujesz Bez Powodzenia,
Książki Które Dotyczą Tego Czym Właśnie Się Zajmujesz,
Książki Które Chcesz Mieć Pod Ręką Na Wszelki Wypadek.
Książki Które Mógłbyś Odłożyć Na Wakacyjną Lekturę,
Książki Którymi Mógłbyś Zapełnić Wolne Miejsce W Twojej Bibliotece,
Książki Które Rozbudzają W Tobie Ciekawość Niespodziewaną Gwałtowną I Niezbyt Wyraźnie Usprawiedliwioną.

Tak oto zdołałeś ograniczyć siły zbrojne do zbioru z pewnością nadal pokaźnego, lecz dającego się sprowadzić do skończonej liczby, chociaż to uczucie względnej ulgi nadal nękają podjazdy Książek Dawno Temu Przeczytanych Które Należałoby Przeczytać Ponownie, a także podjazdy Książek Pozornie Przez Ciebie Przeczytanych Które Najwyższy Czas Byłoby Przeczytać Naprawdę.
Uwalniasz się biegnąc zygzakiem i jednym skokiem wpadasz do twierdzy Nowości Których Autor Bądź Tematyka Wzbudzają Twoją Ciekawość.[…]
Świeżo wydana książka sprawia ci szczególną przyjemność, unosisz ze sobą nie tylko książkę, lecz także jej nowość, choć mogłoby ci chodzić jedynie o nowość rzeczy świeżo wyprodukowanej, o urodę pierwszej młodości, którą błyszczą także i książki dopóty, dopóki we wczesnej jesieni bibliotek nie pożółknie okładka, nie załamią się rogi, u góry nie osiądzie warstwa kurzu. Lecz ty ciągle masz nadzieję, że natrafisz na prawdziwą nowość, taką, która nigdy nie utraci swej pierwotnej świeżości. Lektura dopiero co wydanej książki już od pierwszej chwili pozwoli ci zawładnąć tą nowością, uniknąć późniejszej za nią pogoni, późniejszego tropienia. Czy tym razem dopisze szczęście? Nigdy nie wiadomo.

___________________________________________________________________________

Italo Calvino, Jeśli zimową nocą podróżny, PIW, 1989,  s. 9-11

*zdjęcie za: bookshopblog.com

Reklamy

14 thoughts on “POPRZEZ ZWARTE ZASIEKI KSIĄŻEK

    • Takie rozwiązanie to tylko ze szkodą dla książki, dla rozmówców i dla mnie :)
     Gdyby nie męczący format (plik) i trzy inne aktualnie zaprzątające mnie tytuły, pewnie poszłoby znacznie szybciej. A tak: sobie cztery rzeczy dawkuję po trochu i nic nie kończę ;)

  • Julka,
   Witam serdecznie :)
   Jeszcze nie ukończyłam lektury, więc nie mogę powiedzieć tego samego, ale to jeden z trafniejszych fragmentów o książkach i czytelnikach, jakie w ogóle znam. Też nieźle ;)

  • Książkozaur,
   Szkoda, że tak trudno dostępna, prawda? Takie tytuły powinny być w księgarniach ZAWSZE. Na wyciągnięcie ręki, dla kolejnych wtajemniczanych czytelników :)

   • Zawsze można jeszcze spytać w bibliotece. Tylko uwaga, jeżeli szukasz w bibliotece, gdzie nie cały księgozbiór jest w katalogu komputerowym, to warto wtedy zajrzeć do kartkowego. Mało kto o nim pamięta, a starsze wydania właśnie tam można znaleźć.

 1. Ociągając się, przyznam, że można :)
  Ale Calvino daję kategorię: Książek Które Chcesz Mieć Pod Ręką Na Wszelki Wypadek oraz Książek Którymi Mógłbyś Zapełnić Wolne Miejsce W Twojej Bibliotece. Oczywiście epitet „wolne” jest bardzo naciągany i myślę, że autor dobrze o tym wiedział ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s