Warszawskie Spotkania z Twórczością Juliana Tuwima

Wydarzenie kulturalne, którego głównym bohaterem jest Julian Tuwim, odbędzie się 18 września 2011 r. Jest ono wynikiem współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Domu Kultury Śródmieście. Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objęło Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Całodzienny program wypełnią wykłady, prezentacje multimedialne, film oraz koncert. W trakcie spotkań czynne będzie także stoisko z wydawnictwami.

Podczas Warszawskich Spotkań z Twórczością Juliana Tuwima uczestnicy będą mogli wysłuchać wykładu prezentującego jego biografię i twórczość oraz obejrzeć film dokumentalny na ten temat. Wykład zostanie wygłoszony przez Magdalenę Majsterkiewicz, która zajmowała się twórczością poety podczas studiów, natomiast film Tomasza Kamińskiego „Wspomnienia o Julianie Tuwimie” zobrazuje współczesną pamięć o poecie.

W programie jest także prezentacja fotografii Piotra Piluka „Ślady obecności – żydowski wizerunek Warszawy i Łodzi” – dwóch miast, którymi Julian Tuwim był związany. Redakcja „Słowa Żydowskiego” (miesięcznika wydawanego przez TSKŻ) przygotowała numer tematyczny poświęcony poecie i jego rodzinnej Łodzi.

Podczas spotkań nowy numer „Słowa Żydowskiego” zostanie zaprezentowany publiczności. Dostępne będą także inne publikacje, m.in. Wydawnictwa Hamal w Łodzi, a także wydawnictwa Muzeum Literatury. Końcowym akcentem będzie program artystyczny w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie z udziałem Moniki Chrząstowskiej, Teresy Wrońskiej, Henryka Rajfera oraz Marka Węglarskiego. Prezentowane będą utwory kabaretowe Juliana Tuwima.

„Spotkania…” adresowane są do mieszkańców Warszawy. Wstęp jest wolny – bezpłatne wejściówki są do odebrania w biurze Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Żydów w Polsce (pl. Grzybowski 12/16) lub Domu Kultury Śródmieście, w Warszawie ul. Smolna 9.

PROGRAM

(18 września 2011 r., Dom Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9. Warszawa)

11:00- 11:15 – Otwarcie imprezy z udziałem m.in Ewy Prończuk, sekretarza ZG TSKŻ
11:20-12:10 – Wykład Magdaleny Majsterkiewicz „Julian Tuwim – człowiek orkiestra”
12:15-13:10 – Projekcja filmu Tomasza Kamińskiego „Wspomnienia o Julianie Tuwimie”

13:10-13:20 – Przerwa

13:20-14:00 – Prezentacja multimedialna Piotra Piluka „Ślady obecności – żydowski wizerunek Warszawy i Łodzi”
14:10-14:40 – Prezentacja multimedialna sierpniowego wydania Słowa Żydowskiego o tematyce łódzkiej i tuwimowskiej

14:40-15:10 – Przerwa na kawę

15:15-16:45 – Program artystyczny w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie z udziałem Moniki Chrząstowskiej, Teresy Wrońskiej, Henryka Rajfera oraz Marka Węglarskiego

Źródło: Muzeum Literatury

Może ktoś zainteresowany znajdzie czas i ochotę, by się tam wybrać, a później napisze, jak się impreza udała? Sama niestety zbyt późno zorientowałam się o zaistnieniu całego zdarzenia. Choć dla Tuwima powinnam być gotowa na popełnienie każdego szaleństwa, z rzuceniem wszelkich planów życiowych włącznie :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s