KOBIECYM PIÓREM czyli o pewnej modzie

Wyzwań, projektów i klubów dyskusyjnych coraz więcej, ale może dla jeszcze jednego takiego przedsięwzięcia miejsce się znajdzie.

Zainspirowana kolejnymi ciekawymi odkryciami literackimi kilku blogerek (Iza, Ania, Buksy, Zosik), zapałałam chęcią bliższego poznania angielskiej literatury, ale wyłącznie jej strony kobiecej. Bez żadnych ideowych przesłanek. Okazuje się bowiem, iż wiele świetnych pisarek, cenionych i chętnie czytanych na świecie (czyli nie w Polsce, sic!), u nas przycupnęło sobie na półkach zapomnienia, i pod warstwą kurzu czeka na głośne nagrody (jak Doris Lessing), które odświeżą je w pamięci polskich wydawnictw i czytelników. Bądźmy zapobiegliwi i sami wytyczajmy ścieżki literackim modom! :)

 

Na potrzeby owego projektu stworzyłam forum (niedoskonałe i w powijakach jeszcze), gdzie można by wygodnie prowadzić dyskusje o wybranych lekturach, typować tytuły, wykłócać się, wracać do pewnych zagadnień i porównywać. W jednym miejscu znalazłyby się wszystkie wypowiedzi i opinie, dzięki czemu nie byłoby problemów z odszukaniem czegokolwiek. Forum pod względem oferowanych możliwości wydaje mi się o wiele wygodniejsze od silnie ograniczonych technicznie blogów.

O forum KOBIECYM PIÓREM słów kilka:

Forum „Kobiecym piórem” przede wszystkim służyć ma jako miejsce do dyskusji o literaturze. Nie będzie zaskoczeniem chyba, jeśli dodam, że o literaturze pisanej przez kobiety.

Aktualnie w centrum zainteresowania znalazły się współczesne pisarki angielskie, jednak w razie zapotrzebowania i chęci, repertuar książkowy może być poszerzany o dowolne szerokości i długości geograficzne czy epoki. Granicą jednak pozostaje płeć tak zwana piękna.

Forum jest miejscem otwartym i współtworzonym przez wszystkich zainteresowanych – można (i jest to mile widziane) dodawać wątki, proponować lektury, przyłączać się do dyskusji w dowolnym momencie. Głównym jednak celem powstania forum było stworzenie miejsca dla dialogu w ramach czytelniczego klubu.

Chętni przyłączenia się do wspólnego czytania i omawiania literackich dokonań pań, wspólnie typują lektury, planują terminy i czuwają nad całym przedsięwzięciem.

Wszelkie nowe pomysły i rozwiązania można i należy poddawać ocenie wszystkich forumowiczów.**

Pozostaje pytanie, czy znajdą się chętni do uczestniczenia w kolejnym projekcie tego typu? Chętni do czytania w określonym terminie, wyszukiwania starszych wydań (choć to żadne kryterium, są i nowsze pozycje), rozmawiania na forum „niczyim” miast na własnym blogu? Będę wdzięczna za jakikolwiek odzew, zanim się zagalopuję i zbuduję od podstaw całe forum dla siebie samej

* zdjęcie pobrane w sieci, autora nie znam

** cytat z forum, autora znam

Reklamy

23 thoughts on “KOBIECYM PIÓREM czyli o pewnej modzie

  • Zacofany w lekturze,
   W żadnym wypadku! A powinnam to wyraźniej zaznaczyć?
   Tylko materiał literacki ma pochodzić od kobiet – dla uczestników projektu/forumowiczów nie ma żadnych kryteriów. Nie trzeba mieć angielskiego paszportu nawet ;)

   • A nie, ja tak z wrodzonej dociekliwości dociekam:D Miałem już nie czytać Muriel Spark, ale kupiłem sobie za 1,50 „Gwiazdę filmową”, to będę miał motywację, żeby sięgnąć:)

    • Motywacja! Wiedziałam, że o czymś zapomniałam napisać. Za to o wszystkich wadach kolejnego klubu wspomniałam jak z listą w ręku ;)

     Spark nie doczytałam w końcu, więc sama potrzebuję widać mocnego kopa (motywacji), co by owe wielkie chęci przekuć w czyn :)

     PS. Ja też chcę tak tanio! Muszę antykwariaty przekopać chyba.

    • Ja chętnie:). Ostatnio nie chce mi się zresztą pisac „na swoim”, więc dyskusje „na wspólnym” sa jak najbardziej mile widziane.
     Plan raczej zakłada czytanie jednej lektury, czy czytanie chaotyczne i polecanie sobie?

 1. Iza,
  Spark w oryginale mi się zachciało ;) Ponad połowę przeczytałam jednego dnia i… odłożyłam bezpowrotnie. Teraz na myśl, że trzeba by od początku, zapał się kurczy błyskawicznie :)

  Moje wyobrażenie klubowego czytania:
  1. typujemy lekturę
  2. wybieramy – może na drodze głosowania/ankiety?
  3. czytamy jedną wspólnie
  4. rozmawiamy

  Zatem tak klasycznie. Tylko wybierają wszyscy chętni, najwyżej razem ustawiamy kolejkę (kompromisy). Uzupełniając wspólnymi siłami listę autorek i ich książek będzie z czego wybierać. Terminy nie muszą być częste, bo wiem, że każdy ma już parę projektów na głowie.

  A w ogóle z forum można też korzystać jako miejsca do wszystkiego. Artykuły ciekawe wklejać o pisarkach czy ich książkach, pogaduchy o niczym, takie skrzyżowanie wirtualnych ścieżek :)

   • Iza,
    Nie „na raz”, tylko „jednego dnia”! Pełnego, wolnego od pracy dnia poświęconego całkowicie lekturze ;) Słownik pod ręką, maksymalne skupienie i poczucie sukcesu nad oporną materią prawie odczuwalne ;P
    Pewnie kiedyś zdecyduję się na polską wersję, albo zafunduję sobie jeszcze jedną pracowita niedzielę, bo nie powiem, żebym nie była ciekawa do czego to wszystko zmierzało.

 2. Ucieszylam sie na wiesc, ze forum nie bedzie jednak ograniczone do autorek angielskich, bo troche smutno by bylo, gdyby wsrod piszacych wspolczesnie pan zabraklo na przyklad Margaret Atwood…

  • Ja się rzadko udzielam, ale zawsze Cię czytam, a pomysł z forum o angielskich pisarkach kupuję w ciemno:-) I od razu postuluję omówienie „Jednorożca” Iris Murdoch. Aha, a zdjęcie wygląda mi na Andre Kertesza, on kiedyś zrobił taką serię z czytającymi ludźmi, czytałam o tym kiedyś w „Tygodniku Powszechnym” i wycięłam sobie kilka zdjątek, właśnie w takim stylu były. I bardzo chciałam iść na wystawę w warszawskiej Królikarni, ale źle sprawdziłam daty i się spóźniłam. To było z 8 lat temu, a ja ciągle żałuję jak sobie o tym przypomnę:-)

 3. Katasia_k,
  Ależ mi miło, że się już zarejestrowałaś! :) Jestem debiutantem administratorem, więc jeśli cokolwiek działa źle to moja wina i należy mi to zgłosić. Może nawet jakoś to naprawię ;P

  Nie chcę wprowadzać ograniczeń. Wolałabym, by forum i klub spełniały zapotrzebowania chętnych a nie na odwrót. Pomysł zrodził się pod wpływem odkurzenia przez dziewczyny kolejnych angielskich pisarek właśnie, ale niekoniecznie musi tak zostać. Ja się dostosuję do woli większości, byle przybliżać pisarki mniej u nas znane lub niesłusznie zapomniane.

  Panno Emilko,
  Tym bardziej dziękuję za zabranie głosu akurat dziś :)

  Wątek z propozycjami lektur zaraz założę – choć każdy może! Ucieszy mnie „samowola” każdego chętnego forumowicza. Działy poszczególnych autorek również dopiero zaczęłam uzupełniać, więc i tutaj można zgłaszać nazwiska, to dodam.

  A za zdjęciami Andre Kertesza zaraz się rozejrzę. Dziękuję za trop, sama bym pewnie takiego anonima zostawiła z lenistwa.

 4. Nie wiem na ile starczy mi czasu i zapału na czynny udział, ale pokibicuje chetnie. Już z wielka ciekawoscia przyjrzałam sie autorkom i listom lektur :).

  • Buksy,
   Listy twórczości pisarek to złudzenie – wybór lektur dotyczy tak naprawdę drobnego wycinka ich publikacji dzięki polskim wydawcom :)

   Będzie mi bardzo miło jeśli się przyłączysz. Liczyłam zresztą na Twoje obeznanie z angielskimi literatkami :)

 5. Hmm, pomysł zacny, dołączę, jeśli tylko czas i chęci pozwolą :) Na pewno zechcę poczytać i powymieniać się wrażeniami z lektur pań Byatt i Atwood, to jedne z moich ulubionych autorek ^^ Z pań piszących po angielsku postulowałabym jeszcze za Angelą Carter, a być może proponowałabym Judy Budnitz – choć niewiele ma w dorobku, debiut jej był obiecujący. Z pań nie angielskojęzycznych chętnie zobaczyłabym Simone de Beauvoir…
  A na marginesie, z A.S Byatt, po polsku, w wydaniu Prószyńskiego ukazały się także „Opowiadania z Matisse`em w tle” :)
  Pozdrawiam!

  • Lavenda,
   Atwood pojawia się tak często w Waszych wypowiedziach, że chyba na początek ją jako wyjątek i akcent poza angielski dodam w końcu :) Choć i bez niej obszar czytelniczy jest spory i niezbadany.

   Dzięki za Angelę Carter – pasuje i nawet było niedawno wznowienie jej powieści, więc dostępna będzie. I za czujność przy Byatt również wdzięcznam bardzo – poprawię :)

   Wszystkie propozycje biorę pod uwagę, ale wolałabym, by inni również się wypowiadali w przypadku pań spoza wysp, a na razie jest dość cicho. Wolałabym już chyba zażarte kłótnie ;P

   Zapraszam do rejestrowania (bez zobowiązań) i wysuwania pomysłów na lekturę klubową: http://pioremkobiecym.cba.pl/index.php?topic=11.0 :)

 6. Ze względu na moją słabą orientację w temacie, żeby ją poszerzyć oraz ze względu na umiłowanie wszystkiego, co kobiece chętnie przyłączyłabym się do takiego projektu i uważam, że forum to o wiele lepsza i wygodniejsza forma niż blog.

  • Maya,
   Dziękuję za odzew i zapraszam od razu na forum :)
   Pod linkiem w komentarzu wyżej można od razu zgłaszać tytuły na klubowe czytanie (po drodze rejestrując się) – na dniach, z propozycji tam rzuconych, zrobię ankietę i zobaczymy czy taki sposób decydowania się sprawdza.

 7. Katasia_k,
  To żadne panoszenie, więcej poproszę! :)

  Nie chcę, żeby forum postrzegane było jako czyjeś prywatne podwórko – marzy mi się, by było wspólne i współtworzone na potrzeby wszystkich chętnych. Dla mnie rola technicznego administratora – i sprzątaczki co najwyżej – wystarczy ;) Póki co dodaję co mogę, bo nikt inny się nie rwie.

  Apeluję więc by zakładać wątki i pisać do woli – nikogo o zdanie pytać nie trzeba!

 8. Ja bym się włączyła (aktywniej niż podczytywanie), gdyby pojawiły się tam jakieś pisarki japońskie, chińskie czy koreańskie;) Ot, taka myśl.

  Pozdrawiam ciepło!:)

  • Litera,
   Projekt pierwotnie wykluł się z myślą o pisarkach brytyjskich, ale już rozszerzam forum zgodnie z zapotrzebowaniem, więc i kategorię azjatycką bez problemu mogę dodać. Ale :) Potrzebowałabym tutaj bardzo dużej pomocy, ponieważ sama kojarzę niewielu autorów z tamtych rejonów, a ograniczając się do kobiet – chyba nikogo nie jestem w stanie wymienić. Może Eileen Chang, a to bardzo mało ;)

   Jeżeli miałabyś czas pokierować mną przy zakładaniu pisarkom działów – zapraszam. Potem można już samemu rozbudowywać tematy, bez udziału administracji. Przy wyborze lektur klubowych również potrzebne jest obeznane z tematem lobby, czyli miałabyś co robić, a nam by się bardzo urozmaicił repertuar :)

   Tak czy siak, zapraszam serdecznie :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s