Anna i Siergiej Litwinowie WYCIECZKA NA TAMTEN ŚWIAT

 Przychodzi dzień, gdy nie dla nas już wakacje z duchami czy podróże za jeden uśmiech, które to zapewniały nam dodatkową porcję letnich przygód – cóż z tego, że na papierze – w wieku nieco (sic!) młodszym. A jednak choć kolejnych lat w metryce przybywa nieubłaganie, to ochoty na liczony w miesiącach urlop czy nadprogramową dawkę atrakcji nie ubywa już wcale. Anna i Siergiej Litwinowie proponują nam w tych ciężkich chwilach ofertę specjalną: „Wycieczkę na tamten świat”. Program obejmuje: grono nowych znajomych, survival po bezdrożach Rosji, niezapomnianą niespodziankę na pokładzie samolotu, nieprawdopodobne zwroty akcji oraz skutecznie motywujących do dziarskiego „zwiedzania” gangsterów, siedzących nam wytrwale na ogonie. Bon voyage!

 

Plany swoje, a życie swoje. Przekonała się o tym trójka podróżnych, lecących rejsem 2315 z Moskwy do Archangielska, której dość twarde lądowanie zapewniono w totalnej głuszy. Tania, Dima i Igor nie zamierzają jednak tanio sprzedać skóry. Choć okoliczności zdają się im nie sprzyjać, a antyterrorystyczny alarm wywołany ich eskapadą, mógłby pognębić niejednego globtrotera, im skoki adrenaliny najwyraźniej służą. Chaotycznie i impulsywnie radząc sobie z kolejnymi przeszkodami, wytrwale umykają tak groźnym rosyjskim mafiozom, jak i wszelkim siłom prawa i porządku. W tle coraz wyraźniej majaczy tajemnica z przeszłości, wielkie bogactwo i vendetta.

Autorzy ciekawie zarysowują sylwetki bohaterów, zmyślnie dozują ich historie, zostawiając zawsze miejsce na pytania i domysły. Zmieniająca się często perspektywa opowieści nadaje, tej dość kameralnej przygodzie, szerszego wymiaru, a dodatek swojskich realiów rosyjskiego życia – czy to na prowincjonalnym posterunku, w samotni wśród dziczy czy też w wielkomiejskich granicach Petersburga i Moskwy – solidnie umiejscawia całość w niecodziennych dla nas warunkach.

Anna i Siergiej Litwinowie umiejętnie bawią się znanymi sobie sztuczkami pisarskimi, by zagwarantować czytelnikom porcję lekkiej, pogodnej i dynamicznej rozrywki. „Wycieczka na tamten świat” zapewnia dreszcz emocji, przebojowych bohaterów i niesłabnące tempo akcji. Wielbiciele niecodziennych letnich przygód kończących się zawsze happy endem będą w pełni usatysfakcjonowani. Bo przecież z klubu wakacyjnych awanturników nigdy się nie wyrasta!

Anna i Siergiej Litwinowie, Wycieczka na tamten świat, Oficynka, 2011

***

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Oficynka

Reklamy

12 thoughts on “Anna i Siergiej Litwinowie WYCIECZKA NA TAMTEN ŚWIAT

  • Pablo,
   To nie jest literacki kanon. Ale zupełnie porządny kawałek prozy rozrywkowej. Jedni lubią romansą w lawendowych barwach się pokrzepić na wczasach, a inni zbirami z automatem za pasem sobie lato umilić ;)

  • Bookfa,
   Fabuła jest tak dynamiczna, że o tym, jak niektóre zwroty są nieprawdopodobne, czytelnik myśli sobie dopiero po wszystkim. Ale dzięki temu człowiek zupełnie odrywa się od codzienności i dobrze się bawi :)

  • Czytanki Anki,
   Dzięki wielkie. Po naszej rozmowie sama zaczęłam przeszukiwać trochę księgarnie (wirtualne) i natrafiłam na ten tom. Tak sobie pomyślałam, że skoro wiersze zebrane, a nie wybrane, to wszystko powinno się tutaj znaleźć. Potwierdziłaś moje przypuszczenia, więc sobie sprawię taką jednotomową przyjemność :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s