Czytelnicze podsumowania przed Rokiem Czesława Miłosza

Po prawie miesięcznej przerwie w pisaniu (spędzonej na sumiennych kuracjach leczniczych) postanowiłam wrócić na łono blogosfery wykorzystując dzisiejszą symboliczną datę: Nowy Rok to nowy początek przecież. Obok mnie cierpliwie czeka stosik książek przeczytanych, gotowych do swoich pięciu minut w osobnych notkach, jednak styczeń zainauguruję czytelniczym podsumowaniem roku 2010.

Moje statystyki czytelnicze nie mają tutaj znaczenia jak sądzę. Czytam ile mogę, ale tylko tyle, by sprawiało mi to przyjemność. Można więcej oczywiście, ale mój wewnętrzny hedonista nie znosi pośpiechu i przymusu. Trzeba mu dogadzać, bo jestem na niego skazana po wsze czasy.

Wymienię zatem kilka tytułów, które chciałabym polecić uwadze innych czytelników – one wybijają się ponad przeciętność; ręczę za to nie byle czym, bo moim osobistym upodobaniem zwanym szumnie gustem (sic!).

KSIĄŻKA ROKU 2010

Obietnica poranka” Romain Gary – bezapelacyjnie i bezdyskusyjnie, niezwykłe doświadczenie czytelnicze jak dla mnie: poruszyła, rozbawiła, zachwyciła; to już mój kanon, który pewnie z czasem obrośnie swoją legendą we wspomnieniach.

WYRÓŻNIENIA czyli PRAWIE zwycięzcy (kolejność zgodna z chronologią czytania):

Znaczy kapitan” K.O.Borchardt – morska tematyka okazała się niesamowitą przygodą z anegdotą i historią międzywojnia; lektura obowiązkowa ze względu na humor i bezpretensjonalny patriotyzm w starym, szlachetnym wydaniu.

Ex libris. Wyznania czytelnika” Anne Fadiman – książka traktująca o książkach, o czytelnikach i ich nałogu, o fetyszach czytelniczych, o gromadzeniu woluminów, o miłości do słowa pisanego; pozycja wyjątkowo bliska i przyjemna w odbiorze; bratnia dusza w oprawie twardej;

Tak ukochana” Melanie Mazzucco – „Vita” tej autorki była moją książką roku 2009-go; kolejna niezwykła pozycja w dorobku pisarki zasłużyła w moim mniemaniu ‚tylko’ na wyróżnienie, ponieważ nowojorsko-włoska saga ustawiła poprzeczkę gdzieś nad chmurami – pisarstwo Mazzucco to jednak zjawisko, nie wolno przegapić jej książek;

Niebezpieczne związki” P. Choderlos de Laclos – zaskakująco dobra literatura, bardzo dobra szczerze mówiąc; tak niesprawiedliwie przykurzona i przyćmiona obrazem filmowym, który nie zdołał oddać wyjątkowości tej powieści; uczta literacka;

Gomorra. Podróż po imperium kamorry” Roberto Saviano – to książka-granat: sieje spustoszenie światopoglądowe i pozostawia w stanie oszołomienia; a przy tym napisana z pasją i talentem;

Znowu w Brideshead” Evelyn Waugh – klasyka powieści angielskiej, która nie starzeje się i wciąż świeci swym własnym blaskiem, niestety skażona nachalnym moralizatorstwem; a jednak jej wartość niweluje wszelkie skazy (a może owe ‚skazy’ świadczące o pewnym nurcie światopoglądowym epoki dodają jej pewnej wiarygodności i wyjątkowości?);

Opętanie” A.S. Byatt – autorka jest moim tegorocznym odkryciem i objawieniem (ilu jeszcze tak wybitnych pisarzy się przede mną ukrywa?), ale „Opętanie” to coś więcej niż powieść…; o tej książce jeszcze będę pisać.

O gniotach A.D. 2010 pisać nie będę – pewnie, że były, ale trzeba o nich zapomnieć i żyć dalej. Amen.

Od starego roku ważniejszy jest ten nadchodzący: wciąż dziewiczy i pełen obietnic. Rok 2011 ogłoszony został Rokiem Czesława Miłosza w związku z przypadającą w czerwcu setną rocznicą urodzin pisarza. Co ciekawe, podobnie uczczą pamięć polskiego noblisty: Litwa, USA, Rosja, Izrael, Francja, Indie i Chiny. O wydarzeniach związanych z obchodami Roku Czesława Miłosza więcej można dowiedzieć się na powstałej w tym celu stronie (milosz365.pl) – z pewnością punktem centralnym okaże się Festiwal Miłosza, planowany na maj. Nie uczestnicząc w imprezach oficjalnych, można jednak świętować w najbliższych miesiącach wraz z innymi wielbicielami wracając do twórczości poety. Z pewnością warto.

*** ***

Wszystkim Czytelnikom (niekoniecznie mojego bloga, ale literatury jako takiej) życzę udanego Nowego Roku! Wielu ciekawych lektur, zaskakujących odkryć czytelniczych i niezmąconej niczym przyjemności płynącej z obcowania z książkami w nowym roku z kolei ;) May the Force be with You!

Reklamy

13 thoughts on “Czytelnicze podsumowania przed Rokiem Czesława Miłosza

 1. Dobrego roku w życiu osobistym i czytelniczym:)

  A jakąkolwiek książkę Miłosza w Roku Miłosza trzeba przeczytać.
  Pozdrawiam:)

 2. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

  „Ex libris” mam na półce i już nie mogę się doczekać, kiedy zacznę czytać. A „Opętanie” to mój musowy zakup w 2011 ;)

 3. W Nowym Roku życzę sukcesów, samych wspaniałych lektur i wytrwałości w prowadzeniu bloga! Niech oczywiście będzie lepszy od poprzedniego, nawet jeśli ten miniony był całkiem niezły.

  Na wymienioną przez Ciebie „Gomorrę” mam straszną chętkę, ale już tyle książek czeka w stosie…

  Pozdrawiam ;)

  P.S. Miłosza jakoś nie lubię – wolę Herberta ;)

 4. Widzę, że grono fanów „Opętania” się powiększa;) Co w przypadku takiej powieści nie dziwi;)))
  „Gomorra” jest nadal żywa w mojej pamięci, ta książka jednak robi kolosalne wrażenie. Gary i Waugh – czytałam dawno, ale wspominam b. miło;)
  Oby więcej podobnych rarytasów trafiło Ci się w Nowym Roku.

 5. Ogromnie się cieszę z Twojego powrotu!!!
  Czekam na obiecane notki o przeczytanych książkach i życzę Ci, by podsumowanie roku 2011 było równie entuzjastyczne.

 6. Dobrze ze przypomnialas o Garym! kiedy czytalam Twoja notke na temat tej ksiazki obiecywalam sobie ze sie za nia rozejrze. I oczywiscie zapomnialam przy ostatnich odwiedzinach w bibliotece. A „Opętanie” nie na darmo ma taki wlasnie tytuł;)
  Wszystkiego Naj w Nowym Roku :)

 7. Życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku, a przede wszystkim, aby sumiennie przeprowadzone kuracje przyniosły efekt.
  No i cieszę się, że wróciłaś, mam nadzieję, że na dłużej.

  Sporo z Twojego top2010 już czytałąm, a to czego nie, musze najwtraźniej szybciutko nadrobić:).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s